1. Subvent
  2. /
  3. Poradna
  4. /
  5. Dluhová poradna
  6. /
  7. Jak předcházet dluhům

V dnešním článku se zaměříme na problematiku dluhů a především na to, jak dluhům předcházet. Mějte na paměti, že je vždy lepší problémům s dluhy předejít, než je muset následně řešit.

Co je to vlastně dluh?

Dluh je povinnost dlužníka splnit určitý závazek vůči věřiteli.

Správné hospodaření s penězi

První krok k tomu, abyste mohli dluhům úspěšně předcházet, je naučit se správně hospodařit s penězi.

K tomu vám může pomoci sestavení osobního (rodinného) rozpočtu.

Sestavit takový rozpočet není žádná věda. Stačí si sepsat a sečíst na jedné straně své příjmy (výplata, důchod, dávky…) a na druhé straně výdaje (nájemné, energie, internet, paušál…), a porovnat je. Ideální výsledek je takový, že vaše příjmy jsou vyšší než vaše výdaje.

Při sestavování rozpočtu je potřeba rozlišovat pravidelné příjmy (výplata mzdy) a výdaje (nájemné), a kolísající příjmy (jednorázový příjem) a výdaje (např. koupě oblečení).

Osobní (rodinný) rozpočet vám pomůže:

  • zjistit, které výdaje je možné snížit (např. omezit časté návštěvy restaurací)
  • zjistit, zda potřebujete navýšit své příjmy (např. brigádou)
  • tvořit si finanční rezervu

Se sestavením osobního nebo rodinného rozpočtu Vám moc rádi pomůžeme.

Chtěli byste se naučit lépe zacházet s penězi? Kontaktujte nás prostřednictvím kontaktního formuláře. Poskytujeme bezplatné finanční a dluhové poradenství, a také pro naše klienty realizujeme kurzy zvyšování finanční gramotnosti.

Půjčka

Před tím, než si půjčku vezmete, se pozorně zamyslete nad tím, zda ji opravdu potřebujete. Pokud ano, půjčujte si chytře. Vyberte si půjčku, která je pro vás vhodná a dejte si pozor na výši úroků. Také byste měli dobře zvážit, jakého poskytovatele půjčky si zvolíte a zjistit, jakým způsobem je půjčka zajištěna, jak je vymáhána, co se stane, pokud nezaplatíte splátku včas, zda se platí smluvní pokuty, atd. Podmínky dané půjčky musí odpovídat vašim možnostem.

Přebírejte poštu!

Ač se to může zdát jako poněkud zvláštní pravidlo, je důležité mít svou doručovací adresu, aby vás mohli věřitelé, úřady a soudy kontaktovat, pravidelně přebírat poštu, a s věřiteli komunikovat. V případě, že se budete stěhovat, dejte o tom vědět všem, vůči komu máte nějaké závazky. Pokud vám začnou chodit upomínky, kontaktujte věřitele a začněte to řešit. V žádném případě se takové situaci nevyhýbejte s domněnkou, že se sama vyřeší.

Je dobré také zvážit možnost zřízení datové schránky – o tom najdete více zde.

Exekuce

Jestliže jste od soudu obdrželi rozhodnutí, dle kterého máte platit určitou částku, je potřeba zjistit, jestli se jedná o rozhodnutí tzv. vykonatelné (to zjistíte na soudu, který toto rozhodnutí vydal). Pokud je rozhodnutí vykonatelné, tak vám hrozí exekuce.

Nevíte si rady? Obraťte se na nás.