1. Subvent
  2. /
  3. Vzdělávací kurzy
  4. /
  5. Kurzy zvyšování gramotnosti
  6. /
  7. Zásady finančně gramotného člověka

Finančně gramotný člověk ví, jak fungují finanční produkty a dokáže se orientovat v problematice peněz a cen. V článku se zaměříme na několik zásad, které by měl finančně gramotný člověk dodržovat.

První ze zásad finančně gramotného člověka je umět si sestavit osobní nebo rodinný rozpočet.

Tento rozpočet vám pomůže:

  • zjistit, které výdaje je možné snížit (např. omezit časté návštěvy restaurací)
  • zjistit, zda potřebujete navýšit své příjmy (např. brigádou)
  • tvořit si finanční rezervu

Nevíte si rady se sestavením osobního/rodinného rozpočtu? Kontaktujte nás, rádi vám s tím pomůžeme.

Mít určitou finanční rezervu je dalším, velice důležitým bodem. Nikdy totiž nevíte, jaká nepříjemná a nenadálá situace může nastat. Může se například stát, že vám doslouží pračka a budete si muset pořídit novou. V takové chvíli je dobré mít finanční rezervu, do které lze sáhnout. Měli byste mít však na paměti, že není vhodné utrácet peníze z této rezervy, jak se vám zachce, např. utrácet za hmotné i nehmotné věci, které slouží vašemu potěšení, ale nejsou pro vás nezbytné – může jít třeba o nákup značkového oblečení, návštěvu cukrárny, atd.

Obecně se doporučuje udržovat si finanční rezervu ve výši alespoň trojnásobku měsíčních příjmů.

Lidé často utrácejí za věci, které vlastně ani nepotřebují, jen pro pocit potěšení z nové věci, který ale brzy opadne. Je proto potřeba naučit se rozlišovat, co „potřebujete“ a co pouze „chcete“. Nepochopte to špatně, je v naprostém pořádku si čas od času udělat radost tím, že si koupíte oblečení, po kterém toužíte, že si zajdete na masáž, ke kadeřnici, nebo že posedíte s přáteli v kavárně. Je ale dobré tyto výdaje umět korigovat.

Před tím, než si půjčku vezmete, se pozorně zamyslete nad tím, zda má skutečně význam si v dané situaci půjčovat. Pokud ano, půjčujte si chytře. Vyberte si půjčku, která je pro vás vhodná a dejte si pozor na výši úroků a případné sankce a poplatky. Pozor byste si měli dávat také na to, od koho si půjčujete. Důvěryhodnost si lze ověřit například tím, zda je poskytovatel půjčky registrován u České národní banky.

Finanční poradci doporučují si na běžném účtu nechávat jen takovou sumu, kterou potřebujete na zaplacení pravidelných výdajů domácnosti (tzn. nájemné, energie, potraviny, atd.). Zbytek je lepší přesunout třeba na spořicí účet, čímž se alespoň částečně vyhnete inflaci.