Pracovněprávní poradna

  1. Subvent
  2. /
  3. Poradna
  4. /
  5. Pracovněprávní poradna

Nevíte si rady s náležitostmi pracovní smlouvy? Řešíte pracovněprávní spor se zaměstnavatelem? Zajímá vás, jaké máte jako zaměstnanec práva a povinnosti? Byli jste propuštěni z práce, a nevíte, co teď? Blíží se vám konec rodičovské dovolené? Dali jste výpověď v práci, a chcete zjistit, jaké máte další možnosti? Nejste si jisti, zda máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, či na jiné sociální dávky? Řešíte pracovní neschopnost, ošetřování člena rodiny, nebo péči o osobu blízkou? Stal se vám pracovní úraz? Nevíte, kdy a jak se zaevidovat na Úřadu práce, případně jaké dokumenty si vzít s sebou? Potřebujete poradit s vytvořením životopisu nebo motivačního dopisu? Nezaplatil vám zaměstnavatel mzdu nebo odstupné?

Obraťte se na nás!

A my vám pomůžeme rozvinout vaše dovednosti a základní kompetence, které jsou k uplatnění na trhu práce potřebné, podpoříme vás při řešení pracovně právních sporů, a pomůžeme vám získat znalosti o právech a povinnostech zaměstnance a zaměstnavatele. Vysvětlíme Vám druhy pracovních úvazků, smluvní rozdíly mezi nimi, pomůžeme vám vytvořit čtivý motivační dopis a životopis, naučíme vás pracovat s počítačem, a ukážeme vám, jak správně komunikovat s příslušnými úřady a potenciálními zaměstnavateli. Rádi vás připravíme na pohovor, a pokud se vám podaří pracovní místo obsadit, pomůžeme vám získat a udržet si pracovní návyky, slaďovat pracovní a rodinný život, vyhnout se syndromu vyhoření nebo třeba workoholismu.

V případě potřeby vám můžeme pomoc s výběrem vhodné rekvalifikace, kterou vám v rámci projektu můžeme také proplatit. Našim cílem je poskytnout občanům v různě obtížných životních situacích bezplatné poradenství, týkající se (nejen) pracovního práva.

Podívejte se na Nejčastější dotazy, týkající se pracovního práva, případně nás rovnou kontaktujte prostřednictvím kontaktního formuláře, napište na e-mail ceskalipa@subvent.cz nebo zavolejte na tel. číslo 722 339 847.

  • Práce přesčas

    Dle zákoníku práce se prací přesčas rozumí práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele (nebo s jeho souhlasem) nad stanovenou týdenní pracovní dobu, a to mimo rámec rozvrhu pracovních směn. Zajímá vás, kdy může být práce přesčas nařízena? Kdo ji nesmí vykonávat? Nebo třeba jak se práce přesčas odměňuje? To vše se dozvíte v dnešním článku.

    Celý článek …

  • Home office

    Práce z domova patří k vítanému benefitu zaměstnanců, ale i zaměstnavatelů. Obzvlášť ho ocení zaměstnanci, kteří nejsou schopni běžně vykonávat svou práci. V rámci home office si tak obvykle mohou rozvrhnout pracovní dobu dle svých časových možností a potřeb. Tento způsob výkonu práce může být výhodný i pro zaměstnavatele, který tak může ušetřit na nákladech spojených se zřízením…

    Celý článek …

  • Chyby při uzavírání pracovní smlouvy

    Před pár dny jsme v naší kanceláři řešili smlouvy a zjistili jsme, že spousta zaměstnavatelů nečte a neřeší zákoník práce. Na úkor toho poté mohou vzniknout chyby, na které se podíváme v dnešním článku.

    Celý článek …